Skorled Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi


Ülkemizin evsahipliğinde düzenlenecek olan 2010 FIBA Dünya Şampiyonası’nın A Grubu maçlarına evsahipliği yapacak olan Kayseri’de, maçların oynanacağı Kadir Has Spor Salonu’nun skorboardlarının üretici firması ‘Skorled’, büyük bir başarıya imza atarak FIBA onayı aldı.

Türkiye’den FIBA onayı alan ilk firma olan Skorled, FIBA onaylı partnerler listesine de girdi. Skorled böylece, dünyada FIBA onaylı yedinci skorboard üreticisi konumuna gelerek Türkiye’nin de bu anlamdaki ilk firması olma başarısını gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde FIBA ile Skorled arasındaki anlaşma imzalanırken, Skorled’e gönderilen FIBA Genel Sekreteri Patrick Baumann imzalı sertifikada da ‘Elektronik Skorboardlar’ kategorisinde Skorled’in FIBA onaylı ürünlerin resmi üreticilerinden biri olduğu belirtildi. Skorled’in ürettiği SBS 5500 ve SBS 7500 model skorboardlar ‘Level 1’ onayı alırken, SBS 3500 ve SBS 2500 model skorboardlar da ‘Level 2’ onayı aldı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Skorled Genel Müdürü Oğuzhan Güler, FIBA onayı almaktan dolayı duydukları mutluluğu dile getirdi. Güler zor bir işi başardıklarını söyleyerek kalitelerinden taviz vermeden çalışmalarına devam edeceklerini ifade etti.

Skorled’in geçmişi ile ilgili bilgiler veren Güler, “Türkiye’ye ithal skorboardlar 98-2000 yılları arasında girmeye başlamıştı. O tarihlerde Türkiye’de üretici olarak ancak bir-iki firma vardı. Bu firmalar da tam üretim yapamıyorlar ve yurtdışından destek alıyorlardı. 2001 yılından itibaren yedek parça konusunda hizmet verme anlamında sıkıntılar yaşanmaya başladı. Biz sektöre 1996 yılında girdik. Türkiye’de spor sektörünün yavaş yavaş gelişmeye başladığını görerek, ileri tarihlerdeki spor organizasyonlarını da göz önüne alarak, üretim yaptığımız takdirde talep göreceğimize karar verdik.

Bunun üzerine 2001 yılında OBB Elektronik adlı bir firma kurduk. Tahmin ettiğimiz gibi talep de görmeye başladık. İl Müdürlükleri, özel kulüpler ve okullardan talep aldık. Bu talepler farklılıklar gösterdiği için biz de üretimimizi farklı yedi modele kadar çıkardık. 2007 yılına geldiğimizde yeni bir marka altında, biraz daha sektörü tanıyan ve sektöre uyumlu olarak çalışmalarımıza devam etme kararı aldık ve Skorled markası da böyle doğdu” diye konuştu.

Özellikle yurtdışında iş almaya ya da ihalelere girdiklerinde her zaman karşılarına FIBA onayının çıktığını da belirten Güler, “Her ihalede, tüm işlerde önümüze her zaman FIBA onayı geliyordu. Biz de daha iyi nasıl olabiliriz, yurtdışına nasıl açılabiliriz diye planlamalar yaparken, FIBA onayı olmadan bunun çok zor olduğunu gördük. İlk kez FIBA’ya 2006 yılında başvuruda bulunduk. Elbette ki piyasada bir isim yapabilmeniz için böylesine büyük organizasyonların içinde yer almanız ve isminizin geçmesi gerekiyor. Her sektör kendi firmalarını üretiyor ve bizim için de önemli olan FIBA’ydı. Şunu gördük ki, onaysız bir şekilde bu piyasada kalmak çok zor ve satış yapamıyorsunuz. Kendinizi bir klasmana koymanız gerekiyor. FIBA’dan bu onayı alıp alamayacağımızı düşünmeye başladık. Onayı almış firmaları inceledik. Elbette bu firmalar çok büyük firmalardı. Ama şartlarına baktığımız da bu şartları 2001 yılından beri karşıladığımızı gördük. Skorboardlarımız birçok basketbol organizasyonunda kullanılmıştı. FIBA hakemleri skorboardlarımız ile ilgili sıkıntı bulmadılar. 2007 yılından itibaren prosedürümüzü hızlandırmaya başladık. Bir dönem çalışmalarımız yavaşladı. Çünkü biz bu işi müşavir bir firmaya vermiştik ve bu firma da maalesef bizi epey bir süre oyaladı. Türkiye’de kendi işinizi kendinizin yapması gerektiği gerçeğini bir kez daha görerek bu konu ile ilgili ekibimizi oluşturduk” şekline konuştu.

Onay sürecinde Türkiye Basketbol Federasyonu’nun büyük desteklerini aldıklarını da söyleyen Güler, “Türkiye Basketbol Federasyonu’nun bu anlamda çok büyük desteğini aldık. FIBA ile bizi ortak bir platformda buluşturmalarını istedik ve onlar da bizi kırmadılar. Bu şekilde görüşmeleri yapabilmemizi sağladılar. 2010 FIBA Dünya Şampiyonası’nın ülkemizde yapılacağını göz önüne alarak bizim bir skorboardımızın bu şampiyonada olmasını çok istedik. Biz, Kayseri’deki cihazımızı 2008 yılında takmıştık. Şunu da söylemek gerekir ki 2001 yılından beri bizim cihazlarımızda herhangi bir sorun yaşanmadı. Zaten FIBA’nın istediği birçok şeyi karşılayabiliyorduk. Eksiklerimiz ile ilgili olarak da yoğun bir çalışmanın içerisine girdik ve en kısa zamanda bu eksiklerimizi de gidermeye çalıştık. Çalışmalarımız 1 ay öncesine kadar devam etti ve Nisan itibariyle bize bu onayı alabileceğimizi ifade ederek bir sözleşme gönderdiler” dedi.

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini söyleyen Oğuzhan Güler, bu onayı almakla işlerinin bitmediğini aksine artık daha büyük sorumluluk altına girdiklerini belirtirken, “Bu bizim için tabi ki bir devrim. Türkiye’de bir ilk. Basit bir olay değil çünkü dünyada 7 tane firma arasına giriyorsunuz. Elbette sorumluluğu daha ağır ve hata yapma şansınız hiç yok. İyi bir servis vermeniz gerekiyor. Biz de bir Türk firma olarak bize şans verildiğinde ne kadar iyi şeyler yapabileceğimizi göstermek istiyoruz. Ürünlerimizin arkasındayız ve iyi bir iş çıkardığımızı düşünüyoruz. Altyapı çalışmalarımızı da tamamladık. Zaten bütün bunları yapmamış olsaydık bize bu onayı vermezlerdi. Bu onayın bizi şartlandırmasını istedik. Bizi daha iyi şeyler yapmaya ve yurtdışına açılmamıza yardımcı olmasını istedik. 2010 FIBA Dünya Şampiyonası ülkemizde yapılıyor. 2014 yılındaki şampiyona İspanya’da yapılacak. Biz İspanya’ya ürün verebilecek durumdayız. En azından buna hakkımız var. Bu 7 firmadan biri olmamız bu tip organizasyonlarda yer alabilme şansını bize sağlıyor. FIBA onayımız olmasa bu tip organizasyonlara hiçbir şekilde giremiyorsunuz. Bizim hedefimiz bu 7 firmadan biri olmaktı ve bunu başardık. Artık, gerek kalitemizle gerek çalışma prensipleri ile her zaman kalitemizi daha da yükseğe çekebilmek. Türkiye’de de bir farklılık yaratmak istiyoruz. Bu 7 firmadan daha uygun fiyatlarla çalışabileceğimiz için satış oranımızı da arttırabileceğimizi düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

2010 FIBA Dünya Şampiyonası’nın Türkiye’de yapılacak olmasının işlerini bir ölçüde kolaylaştırdığını da ifade eden Güler, özellikle Türkiye’de yapılacak olan bir şampiyonada kendi ürettikleri Türk malı bir ürünün kullanılmasının gurur verici olduğunu da söylerken, “Elbette 2010 FIBA Dünya Şampiyonası’nın Türkiye’de yapılacak olması ülkemizi çok ön plana taşıdı. Türkiye’den gelen tüm taleplere FIBA biraz daha toleranslı bakmaya başladı. Basketbol federasyonu da bu konuda bize yardımcı oldu. Bir Türk firmasının böyle bir talebi olduğunu dile getirdiler. Geldiğimiz nokta bizim için çok iyi bir nokta. Elbette para kazanmakta önemli ancak şu an bu bizim için ikinci planda. Bizim ilk amacımız belirli bir noktaya gelebilmek, belli bir standarda sahip olmak. Bunları başardıktan sonra talep geldiği sürece biz bu ürünlerimizi vereceğiz. Kendi ülkemizde yapılacak olan bir turnuvada, yine bir Türk firmasının ürünlerinin kullanılması elbette bizim için gurur verici bir olay. Türkiye’de bu sektörde ilkiz. 1+4 yıllık bir sözleşme yaptık. Normalde bu sözleşme 4 yıllık periyotlar halinde yapılıyor. Biz bu işi sadece bir yıllık yani 2010 FIBA Dünya Şampiyonası için düşünmedik. Kayseri’de ilk sınavımızı vereceğiz. Umarım hiçbir aksilik olmadan şampiyonayı tamamlayacağız. Bizim için önemli bir reklam olacak” şeklinde konuştu.

FIBA onayı almanın çok zorlu bir süreç olduğunu da sözlerine ekleyen Güler, “Biz çok zor bir şeyi başardığımızı düşünüyoruz. Türkiye’de gerçekten büyük bir rekabet var. Biz hem bu rekabetin içinde kalitemizden ödün vermeden ayakta kalmaya çalışırken, bir yandan da FIBA onayı alabilmek için imkânlarımızı zorladık. Şu anki fiyatlarla hiçbir firmanın kendini geliştirmesi kolay değil. Bu kırıcı rekabetin içinde bir de onay almak dediğim gibi gerçekten çok zordu ve biz bunu başardık. Bu onay için para yatırıyorsunuz, masraf yapıyorsunuz, testler yaptırıyorsunuz. Ancak bunu yapmak zorunda olduğumuzu da biliyorduk. Çünkü gelişmek, büyümek ve dünyaya açılmak isteyen bir firmayız” diyerek sözlerini tamamladı.

İletişim

İvedik Organize Sanayi Bölgesi 1549. Cadde No: 9
Yenimahalle / Ankara

+90 [312] 395 76 27

+90 [312] 395 76 29

+90 [530] 893 38 24

info@skorled.com

40° 0' 3.4524" N, 32° 45' 15.303"

Hafta İçi : 09:00 - 18:00 / Cumartesi : 09:00 - 14:00